Złota Setka Teatru Telewizji

OPIS CZĘŚCI I:

  1. Elżbieta królowa Anglii

Jeden najwybitniejszych spektakli Teatru Telewizji, w inscenizacji Laco Adamika, to piękne i głęboko ludzkie widowisko kostiumowe. Króluje w nim,  jak w Anglii XVI wieku, Elżbieta – władczyni i kobieta, poddana rozumu i niewolnica uczucia, autorka potęgi swego kraju i klęski osobistej. Jej sceniczny portret to obraz epoki i dramatu niezwykłej osobowości, którą decyzja o straceniu wieloletniego faworyta zmusza do podsumowania własnego życia. Postać królowej Anglii zagrała z wirtuozerią Teresa Budzisz- Krzyżanowska, ta rola przeszła do historii polskiego teatru.

 

  1. Moralność pani Dulskiej

Znakomita, pełna dynamizmu, prześmiewcza komedia z niezapomnianą kreacją Anny Seniuk w roli tytułowej bohaterki. Wzorowa na pozór pani domu – żona i matka – dba o dobry wizerunek rodziny. W rzeczywistości obłudna i bezwzględna, w imię „wyższych wartości” toleruje niegodziwość i tuszuje skandal. Zapolska demaskuje mieszczańską hipokryzję i ośmiesza tak zwanych porządnych ludzi. Do potocznej polszczyzny wszedł termin „dulszczyzna” na określenie ciasnoty horyzontów i podwójnej moralności. Autorka „tragikomedii kołtuńskiej” wciąż brzmi aktualnie.

 

  1. Ożenek

Arcydzieło sztuki komediopisarskiej w mistrzowskim tłumaczeniu Juliana Tuwima. Jeden z najzabawniejszych i od lat najchętniej oglądanych spektakli Teatru TV z niezapomnianymi kreacjami wybitnych aktorów komediowych. Za namową przyjaciela, Podkolesin, zatwardziały stary kawaler
i życiowy niedołęga postanawia się ożenić. Obrotna swatka wynajduje mu pannę zacną, ale nie najmłodszą, szukającą męża o odpowiednim statusie społecznym. Problem w tym, że o jej rękę stara się kilku zalotników liczących na posag. Nieoczekiwanie, dzięki operatywności zawołanego blagiera Koczkariowa, względy wybranki zyskuje Podkolesin, który jednak w decydującym momencie nie potrafi przezwyciężyć leku przed życiowymi zmianami. Zabawne perypetie swatanego na siłę podstarzałego i nieśmiałego kawalera stanowią pretekst dla uznania obrazu epoki w ostro satyrycznym świetle.

  1. Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna

Brawurowa realizacja głośniej sztuki jugosłowiańskiego dramatopisarza ( ur. W 1936 r.) Akcja dramatu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych na zapadłej wsi chorwackiej, gdzie aktyw spółdzielni produkcyjnej postanawia wystawić Szekspirowskiego „Hamleta” w przeróbce wioskowego nauczyciela. Losy scenicznego bohatera i odtwórcy tej roli splatają się ze sobą: współczesny Hamlet walczy o dobre imię swojego ojca z przedstawicielami miejscowej kliki. Połączenie wzniosłości oryginału z trywialnością jego nieprofesjonalnej realizacji potęguje efekty satyryczne i komediowe.

 

  1. Świętoszek

Arcydzieło komediopisarstwa, obnażające dewocję i zakłamanie (napisane w 1664 r.) ­– Hübnerowskiej inscenizacji demaskujące nicość i głupotę współczesnych świętoszków. Orgon darzy bezgraniczną ufnością mieszkającego w jego domu Tartuffe’a, który wykorzystuje ludzką naiwność
i powierzchowną religijność. Gdy gospodarz próbuje wreszcie pozbyć się oszusta, poznając jego fałszywą pobożność i obłudę, spotyka się z jego strony z bezwzględnym szantażem.

 

Rok produkcji: 1971 – 1992
Autor: 1. Ferdynand Bruckener, 2. Gabriela Zapolska, 3. Mikołaj Gogol, 4. Ivo  Breśan, 5. Molier
Reżyseria: 1. Laco Adamik, 2. Tomasz Zygadło, 3. Ewa Bonacka, 4. Olga Lipińska, 5. Zygmunt Hübner

DANE TECHNICZNE: Czas trwania: 178 / 119 / 89 / 114 / 91 min; Liczba nośników: 5; Obraz: czarno- biały / kolor;
Format obrazu: 4:3 ; Dźwięk: mono ; Rok wydania: 2010

OPIS CZĘŚCI II:

  1. Damy i huzary 

Żelazna pozycja polskiego repertuaru komediowego ze znakomitą obsadą.

 

 

 

 

  1. Kolacja na cztery ręce 

Znakomita telewizyjna inscenizacja dramatu Paula Barza, w reżyserii Kazimierza Kutza, z prawdziwie koncertowymi kreacjami Janusza Gajosa i Romana Wilhelmiego w rolach czołowych kompozytorów baroku – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla.

 

 

 

  1. Emigranci

Telewizyjna ekranizacja jednego z najwybitniejszych dzieł Sławomira Mrożka. W noc sylwestrową, kiedy cały świat się bawi, w suterenie na obrzeżach wielkiego miasta toczy się dialog dwóch osób – emigranta politycznego i zarobkowego gastarbeitera.Wszystko ich dzieli: pochodzenie, obyczaje, poglądy. Ich oczekiwania wobec Zachodu też są odmienne: inteligent szuka wolności duchowej, proletariusz materialnej. Obaj przeżywają dramat przerażająco monotonnej i beznadziejnej egzystencji, żyją złudzeniami i są tak samo bezradni.

 

  1. Mieszczanin szlachcicem 

Znakomita komedia – klasyka francuskiej dramaturgii (napisana w 1670 r.), z legendarną rolą Bogumiła Kobieli jako tytułowego bohatera. Pan Jourdain wzbogacił się na handlu i pragnie dostać się do wyższych sfer towarzyskich poprzez nabycie właściwych im manier i umiejętności. Dla tej obsesji gotów jest poświecić szczęście własnej córki. Zanim zrozumie swój błąd, popada w śmieszność i staje się łatwym łupem dla rozmaitych spryciarzy i wydrwigroszy.

 

 

  1. Ławeczka 

Znakomity spektakl Macieja Wojtyszki – cieszący się wielkim powodzeniem na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie – przeniesiony dla potrzeb Teatru Telewizji w plener, do autentycznego parku. Opowieść o poszukiwaniu miłości przez dwoje samotnych ludzi, którzy dążą do ubarwienia swojej szarej egzystencji. Ich przypadkowe spotkanie i „parkowy romans”, podczas którego zrzucają kolejne maski i odsłaniają prawdę o sobie, staje się wielką metamorfozą związku kobiety i mężczyzny. Popis kunsztu aktorskiego Joanny Żółkowskiej i Janusza Gajosa w rolach głównych bohaterów.

 

Rok produkcji: 1969 – 1995
Autor: 1. Aleksander Fredro, 2. Paul Barz, 3. Sławomir Mrożek, 4. Molier, 5. Aleksander Gelman
Reżyseria: 1. Olga Lipińska, 2. Kazimierz Kutz, 3. Kazimierz Kutz, 4. Jerzy Gruza, 5. Maciej Wojtyszko

DANE TECHNICZNE: Czas trwania: 79 / 92 / 129 / 73 / 81 min; Liczba nośników: 5; Obraz: czarno- biały / kolor;
Format obrazu: 4:3; Dźwięk: mono ; Rok wydania: 2010