Mobilna biblioteka

lekturygovpl

https://lektury.gov.pl

Serwis Lektury.gov.pl – narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

To realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Poradnik_kliknij_sprawdz_zrozum

plakatfrsi1plakatfrsi2

Kliknij. Sprawdź. Zrozum.


Jak brzmi zapowiedź wyczekiwanej wiosny?
Czy to możliwe stworzyć MUZEUM DŹWIĘKU?

Dawne instrumenty ludowe o wdzięcznych nazwach takich jak: gadułka, sarangi, suka mielecka, bandoneon i in. ożyły w rękach profesjonalnych muzyków.

Twórcy projektu instrumenty wybrali wspólnie z pracownikami Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, kierując się jednym podstawowym kluczem – mają być bardzo ludowe, bardzo nietypowe, bardzo niewspółczesne, zarówno polskie jak i bardzo egzotyczne.

skrzypcediabNagrano zakres brzmieniowy kilkunastu instrumentów. Banki brzmienia wykorzystano na dwa sposoby – tworząc nowe instrumentarium w oparciu o sterowniki czułe na ruch oraz wykorzystując je na stronie internetowej. Wszystkie instrumenty ponadto zostały opisane i sfotografowane, tworząc kompendium wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych.

 

Oderwij się na chwilę od codziennych obowiązków i  pograj na skrzypcach diabelskich, okarynie, erhu czy też gwizdku glinianym 🙂                     muzeum_dzwieku

muzeumdzwieku

 

 

 

 

 

 


Wolne Lektury&Układ z Książką

wolne_lektury&uklad_z_ksiazka


Miłośnikom starej fotografii dedykujemy wirtualną wystawę
Muzeum Literatury – „Fotomania”  www.fotomania.muzeumliteratury.pl

muzeumliteratury1

Misją Muzeum Literatury jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury, w tym zabytków i materiałów dokumentacyjnych w zakresie Literatury polskiej oraz najbliższego jej zaplecza historycznego i obyczajowego, a także upowszechnianie wartości literatury, nauki i kultury w oparciu o posiadane zbiory oraz kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej, jak również prowadzenie działalności naukowej i edukacyjnej.

„Fotomania” – wirtualna wystawa starej fotografii

Stara fotografia to umowny termin, jakim określa się obiekty powstałe od czasu wynalezienia pierwszych technik fotograficznych w latach 30. XIX w. do wybuchu I wojny światowej. Muzeum Literatury posiada kolekcję ok. 3000 takich fotografii, będących bogatym materiałem ikonograficznym dla badaczy epoki, a przede wszystkim dla miłośników literatury. Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 350 fotografii z naszych zbiorów, ułożonych w 9 rozdziałów, dotyczących różnych dziedzin życia. Wystawę otwiera galeria portretów literackich, ale zobaczymy na niej również artystów, aktorów i polityków.

Ciekawym dodatkiem jest swoisty XIX-wieczny żurnal, poprzedzony słownikiem mody. Poszczególne obiekty przedstawione zostały w formie miniatur. Po kliknięciu myszką na miniaturę otwiera się osobne okno, w którym widoczny jest obraz w powiększeniu. Nawigacja umożliwia dowolny sposób zwiedzania wystawy.


Otwarte Zasoby Edukacyjne – Ninateka

Otwarte zasoby edukacyjne są to materiały dostępne dla wszystkich za darmo. Oparte na tzw. wolnych licencjach bądź przeniesione do domeny publicznej.

Idea otwartych zasobów polega na przekonaniu, że edukacja powinna być dostępna dla wszystkich, którzy chcą się uczyć, a wiedza jest dobrem publicznym i powinna być wykorzystywana i rozszerzana bez ograniczeń.

Ninateka to filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Każdemu materiałowi towarzyszy rzetelny redakcyjny opis, najczęściej z biogramem twórcy czy występujących osób. Obok wybranego przez Was materiału, znajdziecie powiązane tematycznie bądź gatunkowo wideo lub audio.

Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam.